Відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів або їх аналогів - лише за електронними рецептами: зареєстровано законопроект

Парламент має на меті комплексно удосконалити норми законодавства щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними.

З цією метою Верховною Радою України зареєстровано проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними»  (№ 2784 від 17.01.2020). 

Вказаним законопроєктом пропонується внести ряд змін до низки законодавчих актів: Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними».

Так, згідно з нормами проєкту відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ч. 2–3 ст. 307 Кримінального кодексу України) та  за порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (ст. 320 Кримінального кодексу України) має бути посилено.

Крім того Особливу частину Кримінального кодексу України пропонується доповнити новими нормами, встановивши відповідальність за наступні види злочинів:

  • пропаганду або рекламу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх прекурсорів (ст. 3151 ККУ)  - у вигляді штрафу від трьох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років (чи від п'яти до семи років - у випадку повторного вчинення). При цьому передбачено, що не є пропагандою та рекламою розміщення відомостей про наркотичні засоби, психотропні речовини та їх прекурсори у спеціалізованих наукових виданнях, у науково-методичній та навчальній літературі, яка розроблена відповідно до змісту освітніх програм та затверджена закладами вищої освіти (науковими установами) у встановленому порядку, розповсюдження інформації на наукових семінарах, конференціях, симпозіумах та інших заходах наукового-практичного характеру; 
  • порушення встановлених правил відпуску, розміщення та торгівлі наркотичними засобами, психотропними речовинами, прекурсорами або їх аналогами  (у тому числі відпуск чи торгівля цими засобами з аптек та аптечних пунктів без наявності електронного рецепта, створеного у передбаченому законодавством порядку) - ст. 3201 ККУ - у вигляді штрафу від п'яти до семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. У разі повторного вчинення зазначених дій або якщо вони спричинили нестачу підконтрольних речовин у великих розмірах, призвели до викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів - розмір штрафу становитиме від десяти до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або ж буде застосовано покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Також законодавець планує розширити перелік підстав та види і розміри заходів кримінально-правового характеру, що застосовуються до юридичних осіб. Зокрема проєктом встановлюється, що у разі, якщо дії, передбачені ст. 3151, ст.  320Кримінального кодексу України, були вчинені уповноваженою особою юридичної особи, то до такої юридичної особи буде застосовано штраф у розмірі від десяти до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином відповідальність  за порушення працівниками аптек правил відпуску, розміщення та торгівлі наркотичними засобами, психотропними речовинами, прекурсорами або їх аналогами (у тому числі відпуску чи торгівлі підконтрольними речовинами з аптек та аптечних пунктів без електронного рецептанестиме як працівник, так і юридична особа-власник.

Ще одним проєктом, який спрямований на посилення контролю за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо якості лікарських засобів є проєкт Закону України Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення», оприлюднений на сайті МОЗ для громадського обговорення. 

Ним пропонується посилити адміністративні санкції за:

  • продаж лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках;
  • введення в обіг або реалізацію продукції, яка не відповідає вимогам стандартів;
  • виконання робіт, надання послуг громадянам-споживачам, що не відповідають вимогам стандартів, норм і правил;
  • невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері контролю якості та безпеки лікарських засобів. 

 

 

 

 

Останні новини

Контакти

тел.: +38 (044) 247-95-91; +38 (073) 015-71-15

вул. Дмитрівська, 45,оф.6, м. Київ, 01135

e-mail: office@pharmliga.com.ua

^
OK